67WR10LF
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN TOP
NOVA Part#:
420-1601274-67WR10LF
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
67WR10LF
Standard Package:
100
Technical Datasheet:
10 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 20.0 Turn Top Adjustment
More Information
CategoryTrimmer Potentiometers
ManufacturerTT Electronics/BI
RoHS 1
Mounting TypeThrough Hole
Series67
Number of Turns20
Resistive MaterialCermet
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.195" Face x 0.409" H (9.53mm x 4.95mm x 10.40mm)
Adjustment TypeTop Adjustment
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Resistance 10 Ohms