3266Y-1-102LF
TRIMMER 1K OHM 0.25W PC PIN TOP
NOVA Part#:
420-1596362-3266Y-1-102LF
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
3266Y-1-102LF
Standard Package:
100
Technical Datasheet:
1 kOhms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Top Adjustment
More Information
CategoryTrimmer Potentiometers
ManufacturerBourns Inc.
RoHS 1
Mounting TypeThrough Hole
Base Product Number 3266Y
SeriesTrimpot® 3266 - Sealed
Number of Turns12
Resistive MaterialCermet
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.270" H (6.35mm x 4.31mm x 6.85mm)
Adjustment TypeTop Adjustment
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistance 1 kOhms