3266X-1-101LF
TRIMMER 100OHM 0.25W PC PIN SIDE
NOVA Part#:
420-1596280-3266X-1-101LF
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
3266X-1-101LF
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
100 Ohms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Side Adjustment
More Information
CategoryTrimmer Potentiometers
ManufacturerBourns Inc.
RoHS 1
Mounting TypeThrough Hole
Base Product Number 3266X
SeriesTrimpot® 3266 - Sealed
Number of Turns12
Resistive MaterialCermet
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.270" H (6.35mm x 4.31mm x 6.85mm)
Adjustment TypeSide Adjustment
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistance 100 Ohms