3266Y-1-503LF
TRIMMER 50K OHM 0.25W PC PIN TOP
NOVA Part#:
420-1595288-3266Y-1-503LF
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
3266Y-1-503LF
Standard Package:
100
Technical Datasheet:
50 kOhms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Top Adjustment
Resistive MaterialCermet
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.270" H (6.35mm x 4.31mm x 6.85mm)
Adjustment TypeTop Adjustment
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistance 50 kOhms