PV32H500A01B00
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN TOP
NOVA Part#:
420-1580728-PV32H500A01B00
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PV32H500A01B00
Standard Package:
100
Technical Datasheet:
50 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
More Information
CategoryTrimmer Potentiometers
ManufacturerBourns Inc.
RoHS 1
Mounting TypeThrough Hole
Base Product Number PV32H
SeriesPV32
Number of Turns1
Resistive MaterialCermet
Size / DimensionRound - 0.260" Dia x 0.181" H (6.60mm x 4.60mm)
Adjustment TypeTop Adjustment
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistance 50 Ohms