TC42X-2-102E
TRIMMER 1K OHM 0.1W J LEAD TOP
NOVA Part#:
420-1594951-TC42X-2-102E
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
TC42X-2-102E
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
1 kOhms 0.1W, 1/10W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
More Information
CategoryTrimmer Potentiometers
ManufacturerBourns Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting TypeSurface Mount
Base Product Number TC42X
SeriesTrimpot® TC42 - Open Frame
Number of Turns1
Resistive MaterialCermet
Size / DimensionRectangular - 0.102" x 0.087" Face x 0.031" H (2.60mm x 2.20mm x 0.80mm)
Adjustment TypeTop Adjustment
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Tolerance±25%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Resistance 1 kOhms