67PR10KLF
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN SIDE
NOVA Part#:
420-1597168-67PR10KLF
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
67PR10KLF
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
10 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 20.0 Turn Side Adjustment
More Information
CategoryTrimmer Potentiometers
ManufacturerTT Electronics/BI
RoHS 1
Mounting TypeThrough Hole
Series67
Number of Turns20
Resistive MaterialCermet
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.203" H (9.53mm x 9.53mm x 5.16mm)
Adjustment TypeSide Adjustment
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistance 10 kOhms