PVG5A500C03R00
TRIMMER 50 OHM 0.25W J LEAD TOP
NOVA Part#:
420-1597190-PVG5A500C03R00
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PVG5A500C03R00
Standard Package:
250
Technical Datasheet:
50 Ohms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 11.0 Turn Top Adjustment
More Information
CategoryTrimmer Potentiometers
ManufacturerBourns Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting TypeSurface Mount
Base Product Number PVG5A
SeriesPVG5
Number of Turns11
Resistive MaterialCermet
Size / DimensionRectangular - 0.189" x 0.138" Face x 0.201" H (4.80mm x 3.50mm x 5.10mm)
Adjustment TypeTop Adjustment
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Resistance 50 Ohms