64XR100KLF
TRIMMER 100K OHM 0.25W PC PIN
NOVA Part#:
420-1599206-64XR100KLF
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
64XR100KLF
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
100 kOhms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Side Adjustment
More Information
CategoryTrimmer Potentiometers
ManufacturerTT Electronics/BI
RoHS 1
Mounting TypeThrough Hole
Series64
Number of Turns12
Resistive MaterialCermet
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.165" Face x 0.270" H (6.35mm x 4.19mm x 6.86mm)
Adjustment TypeSide Adjustment
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistance 100 kOhms