3224G-1-503E
TRIMMER 50K OHM 0.25W GW SIDE
NOVA Part#:
420-1595544-3224G-1-503E
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
3224G-1-503E
Standard Package:
500
Technical Datasheet:
50 kOhms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Side Adjustment
More Information
CategoryTrimmer Potentiometers
ManufacturerBourns Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting TypeSurface Mount
Base Product Number 3224G
SeriesTrimpot® 3224 - Sealed
Number of Turns12
Resistive MaterialCermet
Size / DimensionRectangular - 0.181" x 0.138" Face x 0.154" H (4.60mm x 3.50mm x 3.90mm)
Adjustment TypeSide Adjustment
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistance 50 kOhms