3296W-1-103RLF
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN TOP
NOVA Part#:
420-1598972-3296W-1-103RLF
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
3296W-1-103RLF
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
10 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25.0 Turn Top Adjustment
More Information
CategoryTrimmer Potentiometers
ManufacturerBourns Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting TypeThrough Hole
Base Product Number 3296W
SeriesTrimpot® 3296 - Sealed
Number of Turns25
Resistive MaterialCermet
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.190" Face x 0.395" H (9.53mm x 4.83mm x 10.03mm)
Adjustment TypeTop Adjustment
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistance 10 kOhms
Termination StylePC Pins
Other Names3296W-1-103RLFDKR