IKW50N65EH5XKSA1
IGBT TRENCH 650V 80A TO247-3
NOVA Part#:
310-2351433-IKW50N65EH5XKSA1
Manufacturer Part No:
IKW50N65EH5XKSA1
Standard Package:
30
Technical Datasheet:
IGBT Trench 650 V 80 A 275 W Through Hole PG-TO247-3
More Information
CategoryTransistors - IGBTs - Single
ManufacturerInfineon Technologies
RoHS 1
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package PG-TO247-3
Base Product Number IKW50N65
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)650 V
Current - Collector (Ic) (Max) 80 A
SeriesTrenchStop™
IGBT TypeTrench
Current - Collector Pulsed (Icm)200 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 50A
Switching Energy 1.5mJ (on), 500µJ (off)
Gate Charge120 nC
Td (on/off) @ 25°C 25ns/172ns
Reverse Recovery Time (trr) 81 ns
Package / CaseTO-247-3
Power - Max 275 W
Test Condition 400V, 50A, 12Ohm, 15V