IKB40N65ES5ATMA1
40A 650V TRENCHSTOP5 MEDIUM SPEE
NOVA Part#:
310-2349617-IKB40N65ES5ATMA1
Manufacturer Part No:
IKB40N65ES5ATMA1
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
IGBT Trench Field Stop 650 V 79 A 230 W Surface Mount PG-TO263-3
More Information
CategoryTransistors - IGBTs - Single
ManufacturerInfineon Technologies
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PG-TO263-3
Base Product Number IKB40N65
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)650 V
Current - Collector (Ic) (Max) 79 A
SeriesTrenchStop™ 5
IGBT TypeTrench Field Stop
Current - Collector Pulsed (Icm)160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.74V @ 15V, 40A
Switching Energy 860µJ (on), 400µJ (off)
Gate Charge95 nC
Td (on/off) @ 25°C 19ns/130ns
Reverse Recovery Time (trr) 73 ns
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Power - Max 230 W
Test Condition 400V, 40A, 10Ohm, 15V