APT35GN120L2DQ2G
IGBT 1200V 94A 379W TO264
NOVA Part#:
310-2351072-APT35GN120L2DQ2G
Manufacturer Part No:
APT35GN120L2DQ2G
Technical Datasheet:
IGBT NPT, Trench Field Stop 1200 V 94 A 379 W Through Hole
More Information
CategoryTransistors - IGBTs - Single
ManufacturerMicrochip Technology
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Base Product Number APT35GN120
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 94 A
Series-
IGBT TypeNPT, Trench Field Stop
Current - Collector Pulsed (Icm)105 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 35A
Switching Energy 2.315mJ (off)
Gate Charge220 nC
Td (on/off) @ 25°C 24ns/300ns
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Power - Max 379 W
Test Condition 800V, 35A, 2.2Ohm, 15V