FGH40T120SMD
IGBT TRENCH/FS 1200V 80A TO247-3
NOVA Part#:
310-2351638-FGH40T120SMD
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
FGH40T120SMD
Standard Package:
450
Technical Datasheet:
IGBT Trench Field Stop 1200 V 80 A 555 W Through Hole TO-247-3
More Information
CategoryTransistors - IGBTs - Single
Manufactureronsemi
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-247-3
Base Product Number FGH40
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 80 A
Series-
IGBT TypeTrench Field Stop
Current - Collector Pulsed (Icm)160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.4V @ 15V, 40A
Switching Energy 2.7mJ (on), 1.1mJ (off)
Gate Charge370 nC
Td (on/off) @ 25°C 40ns/475ns
Reverse Recovery Time (trr) 65 ns
Package / CaseTO-247-3
Power - Max 555 W
Test Condition 600V, 40A, 10Ohm, 15V