STGWA40H65DFB
IGBT TRENCH 650V 80A TO247
NOVA Part#:
310-2351930-STGWA40H65DFB
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
STGWA40H65DFB
Standard Package:
600
Technical Datasheet:
IGBT Trench Field Stop 650 V 80 A 283 W Through Hole TO-247 Long Leads
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-247 Long Leads
Base Product Number STGWA40
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)650 V
Current - Collector (Ic) (Max) 80 A
SeriesHB
IGBT TypeTrench Field Stop
Current - Collector Pulsed (Icm)160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2V @ 15V, 40A
Switching Energy 498µJ (on), 363µJ (off)
Gate Charge210 nC
Td (on/off) @ 25°C 40ns/142ns
Reverse Recovery Time (trr) 62 ns
Package / CaseTO-247-3
Power - Max 283 W
Test Condition 400V, 40A, 5Ohm, 15V