FGY60T120SQDN
IGBT 1200V 60A UFS
NOVA Part#:
310-2350872-FGY60T120SQDN
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
FGY60T120SQDN
Standard Package:
450
Technical Datasheet:
IGBT - 1200 V 120 A 517 W Through Hole TO-247-3
More Information
CategoryTransistors - IGBTs - Single
Manufactureronsemi
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-247-3
Base Product Number FGY60
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 120 A
Series-
IGBT Type-
Current - Collector Pulsed (Icm)240 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.95V @ 15V, 60A
Switching Energy -
Gate Charge311 nC
Td (on/off) @ 25°C 52ns/296ns
Package / CaseTO-247-3 Variant
Power - Max 517 W
Test Condition 600V, 60A, 10Ohm, 15V