SQD90P04-9M4L_GE3
MOSFET P-CH 40V 90A TO252AA
NOVA Part#:
312-2291096-SQD90P04-9M4L_GE3
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
SQD90P04-9M4L_GE3
Standard Package:
2,000
Technical Datasheet:
P-Channel 40 V 90A (Tc) 136W (Tc) Surface Mount TO-252AA
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerVishay Siliconix
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package TO-252AA
Base Product Number SQD90
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TrenchFET®
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 90A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9.4mOhm @ 17A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 155 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs (Max)±20V
FET TypeP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6675 pF @ 20 V
Power Dissipation (Max) 136W (Tc)