STP100N8F6
MOSFET N-CH 80V 100A TO220
NOVA Part#:
312-2292136-STP100N8F6
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
STP100N8F6
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
N-Channel 80 V 100A (Tc) 176W (Tc) Through Hole TO-220
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerSTMicroelectronics
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-220
Base Product Number STP100
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesSTripFET™ F6
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 100 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-220-3
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)80 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5955 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 176W (Tc)