TK5R1A08QM,S4X
UMOS10 TO-220SIS 80V 5.1MOHM
NOVA Part#:
312-2297546-TK5R1A08QM,S4X
Manufacturer Part No:
TK5R1A08QM,S4X
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
N-Channel 80 V 70A (Tc) 45W (Tc) Through Hole TO-220SIS
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerToshiba Semiconductor and Storage
RoHS 1
Operating Temperature 175°C
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-220SIS
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesU-MOSX-H
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 70A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.1mOhm @ 35A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 700µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 54 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)80 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3980 pF @ 40 V
Power Dissipation (Max) 45W (Tc)