STS10N3LH5
MOSFET N-CH 30V 10A 8SO
NOVA Part#:
312-2275043-STS10N3LH5
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
STS10N3LH5
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
N-Channel 30 V 10A (Tc) 2.5W (Tc) Surface Mount 8-SOIC
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerSTMicroelectronics
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Product Number STS10
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesSTripFET™ V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 21mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 4.6 nC @ 5 V
FET Feature-
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Vgs (Max)±22V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 475 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 2.5W (Tc)