TPH5200FNH,L1Q
MOSFET N-CH 250V 26A 8SOP
NOVA Part#:
312-2282073-TPH5200FNH,L1Q
Manufacturer Part No:
TPH5200FNH,L1Q
Standard Package:
5,000
Technical Datasheet:
N-Channel 250 V 26A (Tc) 78W (Tc) Surface Mount 8-SOP Advance (5x5)
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerToshiba Semiconductor and Storage
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-SOP Advance (5x5)
Base Product Number TPH5200
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesU-MOSVIII-H
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 26A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 52mOhm @ 13A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 22 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / Case8-PowerVDFN
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)250 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2200 pF @ 100 V
Power Dissipation (Max) 78W (Tc)