IXFH56N30X3
MOSFET N-CH 300V 56A TO247
NOVA Part#:
312-2289858-IXFH56N30X3
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
IXFH56N30X3
Standard Package:
30
Technical Datasheet:
N-Channel 300 V 56A (Tc) 320W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-247 (IXTH)
Base Product Number IXFH56
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesHiPerFET™, Ultra X3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 56A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 27mOhm @ 28A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 1.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 56 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-247-3
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)300 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3750 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 320W (Tc)