PMZB950UPELYL
MOSFET P-CH 20V 500MA DFN1006B-3
NOVA Part#:
312-2273516-PMZB950UPELYL
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PMZB950UPELYL
Standard Package:
10,000
Technical Datasheet:
P-Channel 20 V 500mA (Ta) 360mW (Ta) Surface Mount DFN1006B-3
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerNexperia USA Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DFN1006B-3
Base Product Number PMZB950
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 500mA (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)1.2V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.4Ohm @ 500mA, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 950mV @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 2.1 nC @ 4.5 V
FET Feature-
Package / Case3-XFDFN
Vgs (Max)±8V
FET TypeP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)20 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 43 pF @ 10 V
Power Dissipation (Max) 360mW (Ta)