IPD60R600C6ATMA1
MOSFET N-CH 600V 7.3A TO252-3
NOVA Part#:
312-2282405-IPD60R600C6ATMA1
Manufacturer Part No:
IPD60R600C6ATMA1
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
N-Channel 600 V 7.3A (Tc) 63W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerInfineon Technologies
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PG-TO252-3
Base Product Number IPD60R600
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesCoolMOS™ C6
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7.3A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 600mOhm @ 2.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 200µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 20.5 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 440 pF @ 100 V
Power Dissipation (Max) 63W (Tc)