STP8NM50N
MOSFET N-CH 500V 5A TO220AB
NOVA Part#:
312-2277795-STP8NM50N
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
STP8NM50N
Technical Datasheet:
N-Channel 500 V 5A (Tc) 45W (Tc) Through Hole TO-220
RoHS 1
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-220
Base Product Number STP8NM50
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesMDmesh™ II
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 790mOhm @ 2.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 14 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-220-3
Vgs (Max)±25V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)500 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 364 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max) 45W (Tc)