SQP100P06-9M3L_GE3
MOSFET P-CH 60V 100A TO220AB
NOVA Part#:
312-2306111-SQP100P06-9M3L_GE3
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
SQP100P06-9M3L_GE3
Standard Package:
500
Technical Datasheet:
P-Channel 60 V 100A (Tc) 187W (Tc) Through Hole TO-220AB
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerVishay Siliconix
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-220AB
Base Product Number SQP100
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TrenchFET®
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9.3mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 300 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-220-3
Vgs (Max)±20V
FET TypeP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 12010 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 187W (Tc)