PSMN021-100YLX
MOSFET N-CH 100V 49A LFPAK56
NOVA Part#:
312-2290587-PSMN021-100YLX
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PSMN021-100YLX
Standard Package:
1,500
Technical Datasheet:
N-Channel 100 V 49A (Tc) 147W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package LFPAK56, Power-SO8
Base Product Number PSMN021
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 49A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 21.5mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 65.6 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseSC-100, SOT-669
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4640 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 147W (Tc)