IXFH94N30T
MOSFET N-CH 300V 94A TO247AD
NOVA Part#:
312-2313390-IXFH94N30T
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
IXFH94N30T
Standard Package:
30
Technical Datasheet:
N-Channel 300 V 94A (Tc) 890W (Tc) Through Hole TO-247AD (IXFH)
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-247AD (IXFH)
Base Product Number IXFH94
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesHiPerFET™, Trench
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 94A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 36mOhm @ 47A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 190 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-247-3
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)300 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 11400 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 890W (Tc)