FQA62N25C
MOSFET N-CH 250V 62A TO3PN
NOVA Part#:
312-2293262-FQA62N25C
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
FQA62N25C
Standard Package:
450
Technical Datasheet:
N-Channel 250 V 62A (Tc) 298W (Tc) Through Hole TO-3PN
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
Manufactureronsemi
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-3PN
Base Product Number FQA62
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesQFET®
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 62A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 35mOhm @ 31A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 130 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Vgs (Max)±30V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)250 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6280 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 298W (Tc)