STN3N40K3
MOSFET N-CH 400V 1.8A SOT223
NOVA Part#:
312-2287779-STN3N40K3
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
STN3N40K3
Standard Package:
4,000
Technical Datasheet:
N-Channel 400 V 1.8A (Tc) 3.3W (Ta) Surface Mount SOT-223
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerSTMicroelectronics
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-223
Base Product Number STN3
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesSuperMESH3™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1.8A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.4Ohm @ 600mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 50µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 11 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Vgs (Max)±30V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)400 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 165 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max) 3.3W (Ta)