IPB65R041CFD7ATMA1
HIGH POWER_NEW
NOVA Part#:
312-2299413-IPB65R041CFD7ATMA1
Manufacturer Part No:
IPB65R041CFD7ATMA1
Technical Datasheet:
N-Channel 650 V 50A (Tc) 227W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesCoolMOS™ CFD7
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 41mOhm @ 24.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 1.24mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 102 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4975 pF @ 400 V
Power Dissipation (Max) 227W (Tc)