FQT7N10TF
MOSFET N-CH 100V 1.7A SOT223-4
NOVA Part#:
312-2273032-FQT7N10TF
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
FQT7N10TF
Standard Package:
4,000
Technical Datasheet:
N-Channel 100 V 1.7A (Tc) 2W (Tc) Surface Mount SOT-223-4
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
Manufactureronsemi
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-223-4
Base Product Number FQT7N10
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesQFET®
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1.7A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 350mOhm @ 850mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7.5 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Vgs (Max)±25V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 250 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 2W (Tc)