LND250K1-G
MOSFET N-CH 500V 13MA SOT23
NOVA Part#:
312-2290503-LND250K1-G
Manufacturer Part No:
LND250K1-G
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
N-Channel 500 V 13mA (Tj) 360mW (Ta) Surface Mount SOT-23 (TO-236AB)
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerMicrochip Technology
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-23 (TO-236AB)
Base Product Number LND250
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13mA (Tj)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)0V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1000Ohm @ 500µA, 0V
Vgs(th) (Max) @ Id -
FET FeatureDepletion Mode
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)500 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 10 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 360mW (Ta)