DMT6008LFG-13
MOSFET N-CH 60V 13A PWRDI3333
NOVA Part#:
312-2292214-DMT6008LFG-13
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
DMT6008LFG-13
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
N-Channel 60 V 13A (Ta), 60A (Tc) 2.2W (Ta), 41W (Tc) Surface Mount PowerDI3333-8
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PowerDI3333-8
Base Product Number DMT6008
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13A (Ta), 60A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.5mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 50.4 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / Case8-PowerVDFN
Vgs (Max)±12V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2713 pF @ 30 V
Power Dissipation (Max) 2.2W (Ta), 41W (Tc)