IPD70N10S312ATMA1
MOSFET N-CH 100V 70A TO252-3
NOVA Part#:
312-2281847-IPD70N10S312ATMA1
Manufacturer Part No:
IPD70N10S312ATMA1
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
N-Channel 100 V 70A (Tc) 125W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3-11
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerInfineon Technologies
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PG-TO252-3-11
Base Product Number IPD70N10
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesOptiMOS™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 70A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 11.1mOhm @ 70A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 83µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 65 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4355 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 125W (Tc)