STY60NK30Z
MOSFET N-CH 300V 60A MAX247
NOVA Part#:
312-2265446-STY60NK30Z
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
STY60NK30Z
Standard Package:
30
Technical Datasheet:
N-Channel 300 V 60A (Tc) 450W (Tc) Through Hole MAX247™
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerSTMicroelectronics
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package MAX247™
Base Product Number STY60
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesSuperMESH™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 60A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 45mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 220 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-247-3
Vgs (Max)±30V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)300 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7200 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 450W (Tc)