IXFT340N075T2
MOSFET N-CH 75V 340A TO268
NOVA Part#:
312-2313891-IXFT340N075T2
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
IXFT340N075T2
Standard Package:
30
Technical Datasheet:
N-Channel 75 V 340A (Tc) 935W (Tc) Surface Mount TO-268AA
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package TO-268AA
Base Product Number IXFT340
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesHiPerFET™, TrenchT2™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 340A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.2mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 3mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 300 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Vgs (Max)-
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)75 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 19000 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 935W (Tc)