IXTQ170N10P
MOSFET N-CH 100V 170A TO3P
NOVA Part#:
312-2278454-IXTQ170N10P
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
IXTQ170N10P
Standard Package:
30
Technical Datasheet:
N-Channel 100 V 170A (Tc) 715W (Tc) Through Hole TO-3P
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-3P
Base Product Number IXTQ170
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesPolar
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 170A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 198 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6000 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 715W (Tc)