IPDD60R055CFD7XTMA1
MOSFET N-CH 600V 52A HDSOP-10
NOVA Part#:
312-2278069-IPDD60R055CFD7XTMA1
Manufacturer Part No:
IPDD60R055CFD7XTMA1
Standard Package:
1,700
Technical Datasheet:
N-Channel 600 V 52A (Tc) 329W (Tc) Surface Mount PG-HDSOP-10-1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PG-HDSOP-10-1
Base Product Number IPDD60
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesCoolMOS™ CFD7
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 52A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 55mOhm @ 15.1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 760µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 67 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / Case10-PowerSOP Module
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2724 pF @ 400 V
Power Dissipation (Max) 329W (Tc)