PSMN8R5-100PSQ
MOSFET N-CH 100V 100A TO220AB
NOVA Part#:
312-2291152-PSMN8R5-100PSQ
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PSMN8R5-100PSQ
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
N-Channel 100 V 100A (Tj) 263W (Tc) Through Hole TO-220AB
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-220AB
Base Product Number PSMN8R5
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tj)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.5mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 111 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-220-3
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5512 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max) 263W (Tc)