IXFK140N20P
MOSFET N-CH 200V 140A TO264AA
NOVA Part#:
312-2291250-IXFK140N20P
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
IXFK140N20P
Standard Package:
25
Technical Datasheet:
N-Channel 200 V 140A (Tc) 830W (Tc) Through Hole TO-264AA (IXFK)
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-264AA (IXFK)
Base Product Number IXFK140
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesHiPerFET™, Polar
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 140A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V, 15V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 18mOhm @ 70A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 240 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)200 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7500 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 830W (Tc)