TSM900N10CH X0G
MOSFET N-CH 100V 15A TO251
NOVA Part#:
312-2273447-TSM900N10CH X0G
Manufacturer Part No:
TSM900N10CH X0G
Standard Package:
3,750
Technical Datasheet:
N-Channel 100 V 15A (Tc) 50W (Tc) Through Hole TO-251 (IPAK)
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerTaiwan Semiconductor Corporation
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-251 (IPAK)
Base Product Number TSM900
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 90mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 9.3 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-251-3 Stub Leads, IPak
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1480 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max) 50W (Tc)