VN2406L-G
MOSFET N-CH 240V 190MA TO92-3
NOVA Part#:
312-2292377-VN2406L-G
Manufacturer Part No:
VN2406L-G
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
N-Channel 240 V 190mA (Tj) 1W (Tc) Through Hole TO-92-3
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerMicrochip Technology
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-92-3
Base Product Number VN2406
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 190mA (Tj)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)2.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6Ohm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 1mA
FET Feature-
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)240 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 125 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 1W (Tc)