RSR010N10TL
MOSFET N-CH 100V 1A TSMT3
NOVA Part#:
312-2272458-RSR010N10TL
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
RSR010N10TL
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
N-Channel 100 V 1A (Ta) 540mW (Ta) Surface Mount TSMT3
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerRohm Semiconductor
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package TSMT3
Base Product Number RSR010
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 520mOhm @ 1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 3.5 nC @ 5 V
FET Feature-
Package / CaseSC-96
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 140 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 540mW (Ta)