IPP80P03P4L04AKSA1
MOSFET P-CH 30V 80A TO220-3
NOVA Part#:
312-2289052-IPP80P03P4L04AKSA1
Manufacturer Part No:
IPP80P03P4L04AKSA1
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
P-Channel 30 V 80A (Tc) 137W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerInfineon Technologies
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package PG-TO220-3-1
Base Product Number IPP80P03
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesOptiMOS™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.4mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 253µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 160 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-220-3
Vgs (Max)+5V, -16V
FET TypeP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 11300 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 137W (Tc)