DMP6110SFDF-13
MOSFET P-CH 60V 4.2A 6UDFN
NOVA Part#:
312-2301273-DMP6110SFDF-13
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
DMP6110SFDF-13
Standard Package:
10,000
Technical Datasheet:
P-Channel 60 V 4.2A (Ta) 1.97W (Ta) Surface Mount U-DFN2020-6 (Type F)
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerDiodes Incorporated
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package U-DFN2020-6 (Type F)
Base Product Number DMP6110
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesAutomotive, AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4.2A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 110mOhm @ 4.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 17.2 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / Case6-UDFN Exposed Pad
Vgs (Max)±20V
FET TypeP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 969 pF @ 30 V
Power Dissipation (Max) 1.97W (Ta)