IXFH80N65X2-4
MOSFET N-CH 650V 80A TO247-4L
NOVA Part#:
312-2272852-IXFH80N65X2-4
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
IXFH80N65X2-4
Standard Package:
30
Technical Datasheet:
N-Channel 650 V 80A (Tc) 890W (Tc) Through Hole TO-247-4L
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerIXYS
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-247-4L
Base Product Number IXFH80
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesHiPerFET™, Ultra X2
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 38mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 140 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-247-4
Vgs (Max)±30V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8300 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 890W (Tc)