BSC070N10NS5ATMA1
MOSFET N-CH 100V 80A TDSON
NOVA Part#:
312-2281328-BSC070N10NS5ATMA1
Manufacturer Part No:
BSC070N10NS5ATMA1
Technical Datasheet:
N-Channel 100 V 80A (Tc) 2.5W (Ta), 83W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-7
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PG-TDSON-8-7
Base Product Number BSC070
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesOptiMOS™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 50µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 38 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / Case8-PowerTDFN
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2700 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 83W (Tc)