IXFT100N30X3HV
MOSFET N-CH 300V 100A TO268HV
NOVA Part#:
312-2276608-IXFT100N30X3HV
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
IXFT100N30X3HV
Standard Package:
30
Technical Datasheet:
N-Channel 300 V 100A (Tc) 480W (Tc) Surface Mount TO-268HV (IXFT)
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerIXYS
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package TO-268HV (IXFT)
Base Product Number IXFT100
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesHiPerFET™, Ultra X3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 13.5mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 122 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)300 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7660 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 480W (Tc)